Впевнена дитина – спокійні батьки

Виявляючи свою любов до дитини, послідовність і турботу, яких вона потребує для зростання, ми надаємо їй простір для розвитку віри у свої сили та відчуття впевненості. Дитина, яка у родині почувається впевнено, у дитячому садочку легко знаходить спільну мову з дітьми і вихователем, відверто висловлює свої бажання, свою думку і точку зору.

 

ВПЕВНЕНІСТЬ ЗАПОРУКА ГАРМОНІЙНОГО РОЗВИТКУ ДИТИНИ

Ми переконані в тому, що вам відомі такі ситуації:

 • дитина щодня виконує певні дії однаково (ритуали);
 • перед сном ставить безліч запитань, затримуючи нас біля ліжка;
 • вимагає, щоб двері були відчинені, світло горіло в кімнаті, тримає вас за руку;
 • вимагає нашої присутності у всіх видах діяльності, під час виконання яких вона не почувається впевнено…

Ми ці ситуації часто вважаємо пустощами, виявом упертості, непроникливості (некоректності, неуважності), а дитина таким чином сама доводить, на скільки потрібною та важливою для неї є впевненість. Якщо дитина з нами почувається впевнено, вона за допомогою своїх відчуттів сприйматиме середовище, навчатиметься та робитиме нові відкриття. Ви від самого народження є джерелом впевненості дитини, але не забувайте, що від 3 до 7 років впевненість, яку ви маєте, повинна стати впевненістю самої дитини. Тому їй необхідно допомогти розвинути власні внутрішні сили і пізнати джерела власної мудрості.

Виявлення до дитини любові та послідовності – це найкращий шлях до розвитку впевненості в дитини, гарної думки про себе, до навчання та сприймання без страху та напруження.

 

Дитина, яку люблять, навчається впевненіше та успішніше.

У період від 3 до 7 років діти мають життєво важливу потребу відчувати, що їх люблять, і знати, що їхню любов сприймають. Дитина цього віку спочатку оцінює, чи може когось любити, чи може із кимось почуватися впевнено, лише згодом – чи може від нього чогось навчитися.

 

Говоріть про любов відверто навіть, коли це очевидно

«Мамо, кого ти любиш найбільше за всіх у світі?» – запитує Аня (4 роки),задоволено вмощуючись у мами на руках. «Аня, що це за питання, звісно, тебе, тобі про це відомо», – відповідає мама трішки роздратовано через повторення запитання. «Я знаю, але хочу почути», – весело відповідає Аня.

Діти неспроможні зрозуміти очевидне, вони потребують видимих і конкретних доказів любові. Тому частіше говоріть дитині, що ви її любите, не забувайте про обійми та поцілунки, особливо про поцілунок перед сном. Повторюйте їй, що вона чудова та єдина, адже так є насправді. Діти насолоджуються словами любові, не зловживаючи ними. Ваша любов і відкритість у виявленні любові допомагають дитині мати гарну думку про себе і розвивають самоповагу. Пригадайте лише, скільки чудових слів ми говоримо немовляті, коли воно всміхається, їсть, засинає… Ці слова все ще потрібні дитині більш старшого віку.

 

Розповідь і поцілунок перед сном цінніші за найдорожчий подарунок

Чи є спосіб, щоб виявити вашу любов саме так, як потребує цього дитина? Може статися так, що для вас виявом любові є чудовий подарунок для дитини – розповідь перед сном. Для вас – це відмова від задоволення і робота упродовж десяти годин щодня (для її кращого майбутнього), для неї – прогулянка після обіду або десять хвилин справжнього задоволення.

 

Любов – це:

 • шукати і використовувати можливості, щоб перебувати разом;
 • відчувати радість та задоволення під час спільного перебування;
 • розмовляти та обмінюватися думками;
 • захоплюватися спільним відкриттям чогось нового;
 • поступатися, коли хтось правий;
 • вибачатися, коли ви передали куті меду у чомусь або припустилися помилки;
 • із захопленням гратися з дитиною;
 • розуміти її та підтримувати, коли щось не вдається;
 • сміятися разом;
 • радіти, опановуючи нові вміння;
 • поважати її гру і творчість;
 • усвідомлювати та поважати її автентичність, відмінність від нас самих;
 • поважати свої потреби та потреби дитини.

 

Любіть без умов – любов не можна придбати

Дитині потрібно знати, що ви її любите навіть тоді, коли вона погано поводиться, і коли на з’їсть усю їжу з тарілки, і коли плаче, і коли торкається заборонених речей. Це їй надасть потрібного відчуття сприймання. Цим ви доводите, що любите дитину з усіма її особливостями, тобто такою, якою вона є. Таким чином у дитини розвивається почуття власної цінності, самоповаги.

Порада

Уникайте таких висловлювань:

«Не люблю тебе, ти не чемний».

«Зїж, якщо мене любиш».

«Я тебе не люблю, коли ти так вередуєш».

 

Висловлювання батьків Дитина сприймає Відчуття дитини
«Не люблю тебе, ти не слухняний, адже знову чіпаєш батькові інструменти» «Мама мене любить тільки тоді, коли я слухняний» Невпевненість, неадекватність
«Дуже важливо, щоб ти не поранився,  наступного разу поклич мене, щоб я тобі допомогла» «Я для мами дуже важливий. Я можу розраховувати на її допомогу» Сприймання, впевненість
«Я не люблю тебе, коли ти так вередуєш» «Не потрібно виказувати роздратування, гнів» Невпевненість, неадекватність
«Я б хотіла знати, що тебе так роздратувало» «Я важливий для мами. Можна демонструвати роздратування» Сприймання, впевненість

 

Оберіть відповідний час для виявлення любові

Утримайтесь від виявлення любові тоді, коли дитина грається або з цікавістю займається якоюсь діяльністю. Ваші поцілунки, обійми і слова любові у цей момент не будуть сприйняті належним чином. Дитина розгнівається і виявить незадоволення через те, що ви її позбавили чогось цікавого. Але вже за мить, трохи згодом, коли гра завершиться, ваш поцілунок матиме чарівну силу.

Дитина – це не іграшка, яку ми можемо будь-коли брати на руки і цілувати. Поважаючи її гру і потреби, ми надаємо їй простір, щоб вона почувалася важливою, саме таким чином розвивається самоповага.

 

Будьте відкритими, щоб приймати любов

Варвара (3,5 роки) весело вбігає в кухню із малюнком (на папері намальовані різнокольорові лінії). «Мамо, це для тебе», – говорить Варвара і гордо пояснює, що вона намалювала.

Мама її вислухала, поцілувала і відповіла: «Дякую тобі, він справді цікавий» і почепила малюнок на стіну в кухні. Обличчя Варвари засяяло, вона продовжила старанно малювати. Дівчинка отримала підтвердження того, що її люблять і що її любов сприймають.

Очікуючи гостей, мама поспішно сервірує стіл. У цю мить Дмитрик залишає іграшки і запитує: «Мамо, чи можу я тобі допомогти, я хочу сервірувати стіл?» Поміркуйте над двома можливими варіантами розв’язання цієї ситуації.

 

Мамина відповідь Результат Що ви втратили
«Відійди, будь ласка, не заважай, я поспішаю» Час і можливість, щоб довести, що ви чудова господиня Можливість довести любов і сприйняття
«Чудово, я потребую допомоги. Ти візьми тарілки, а я решту посуду» Можливість довести любов і сприйняття Час і можливість, щоб довести, що ви чудова господиня

 

Окрім впевненості у вашій любові, дитина хоче знати, чи сприймаєте ви її любов. Тому приймайте і поважайте її допомогу, подарунки, поцілунки. Підтримайте відкритість дитини у виявленні любові. Демонструйте, як ви задоволені її словами: «Мамо, люблю тебе понад усе». Дитина потребує любові, особливо змалечку. Використайте ці золоті роки ваших стосунків із дитиною для створення близькості та довіри.

 

Ваша послідовність запевняє дитину і заспокоює її

Більшість із нас постають перед проблемою вибору – бути суворими чи ліберальними батьками. Досвід підказує, що збільшується кількість тих, які віддають перевагу другому шляху, адже дисципліна і суворість більше не популярні. Ми не будемо наводити аргументи за і проти суворості або ліберальності, а поговоримо про послідовність – послідовність у поведінці, вимогах, заборонах і дозволах.

 

Що перешкоджає нам бути послідовними?

Часто ми не розуміємо, що для дитини потрібно визначити чіткі межі між тим, що можна і не можна. Інколи ми виявляємо нерішучість або невпевнено почуваємося під час встановлення межі дозволеного і заборон. Нерішучість та невпевненість найчастіше спричиняються:

 • страхом, що ми виявимося менш люблячими батьками;
 • особистою невпевненістю і нерішучістю щодо того, що можна, а що не можна дозволяти;
 • або просто браком часу.

Ми часто потрапляємо в ситуацію, коли не маємо достатньо часу, щоб пояснити дитині сенс заборон або вимог. Звісно ж, легше просто поступитися, оскільки це вимагає менше часу. Якщо ми непостійні в своїх рішеннях та вимогах, якщо часто і легко поступаємося, змінюємо позицію, дитина буде деякий час задоволеною, але не почуватиметься впевнено. Діти не лише визнають послідовність, але й вимагають її; вони перебільшуватимуть у своїх вимогах або недозволеній поведінці, випробовуючи батьків «до якої міри можна». Дитина, якій батьки не встановили чітких меж, здається вередливою, але насправді виявиться невпевненою, адже не матиме опори ані від оточення, ані від себе самої. У групі, в дитячому садочку, таки дитина не толерантно поводитиметься, зазнає труднощів із відкладанням своїх потреб, буде схильною до конфліктів, плаксивою і невпевненою під час прийняття рішень.

 

Що отримує дитина завдяки послідовності батьків?

Послідовністю та рішучістю ми демонструємо дитині, що вона може на нас покластися, і надаємо можливість передбачити наші вчинки, завдяки чому вона заспокоюється та стає впевненою.

Невідоме та невизначене бентежить дитину. Дитина, яка розраховує на послідовність у поведінці батьків, очікуватиме послідовності у поведінці виховательки і так значно швидше засвоїть правила поведінки у групі.

 

Послідовність не означає, що відсутні винятки

Ви вимагаєте від дитини, щоб вона самостійно збирала іграшки після закінчення гри. Для вас збирання іграшок є дуже важливим, і ви хочете, щоб ваша дитина навчилася це робити. Будьте послідовними щодо цієї вимоги або зважайте на конкретні умови. Якщо вже пізно і ваша дитина дуже втомлена або перебуває в поганому настрої, не наполягайте на тому, щоб вона зробила це сама, а допоможіть їй. Насправді це не слушний момент для навчання і наполягання на вимогах.

Ви вважаєте, що здоровий сон дуже важливий для зростання і розвитку дитини. Ви наполягаєте і вчите дитину, щоб вона у відповідний час знаходилася в ліжку. Ви праві, тому дитина завдяки вашій послідовності дуже швидко припинить спроби і вимоги «ще трішки, ще п’ять хвилин». Якщо ви продовжите приємну гру з дитиною – це не порушить вашу послідовність та її звичку бути у відповідний час у ліжку.

Звісно, послідовність і рішучість – це дуже важливо, але візьміть до уваги контекст і конкретні умови. Послідовність, що ґрунтується на любові, не може бути негнучкою.

Послідовність не означає суворість

Послідовністю та рішучістю ми доводимо дитині, що вона може на нас покластися, а це надає їй відчуття впевненості. Якщо ми це реалізовуємо одночасно з любов’ю і довірою, то значною мірою звільняємося від необхідності бути суворими.

 

Послідовність не означає впертість чи свавілля

Дитина легко зрозуміє ваші вимоги і заборони, якщо вони відбивають вашу позицію, впевненість, а не миттєвий настрій чи примхи.

Вона зрозуміє і поважатиме вимогу збирати іграшки, якщо для вас важливий порядок, і якщо ви самі його поважаєте. Якщо ж ви вимагаєте, щоб іграшки збиралися лише тому, що ви в цей час перебуваєте у поганому настрої, і розкидані іграшки та безлад вам заважають, дитині важко збагнути вимогу: «Позбирай свої іграшки». А вимогою: «Ти зробиш це, адже я так кажу», – ми демонструємо свою силу, а не послідовність, а це дитині важко зрозуміти і збагнути. Наполягання і непотурання дитині навіть тоді, коли вона права, жодним чином не пов’язані з послідовністю.

 

Порада

Коли ви пояснюєте дитині цього віку, чому щось не дозволяється або чуму щось необхідно робити, пояснюйте це простими словами і короткими реченнями. Довгі та складні пояснення дитина важко сприймає і найчастіше не розуміє зміст сказаного. Задовгі пояснення, їх часте повторення створюють відчуття, що батьки виправдовуються і не впевнені і цьому, а це надає забороні сумнівності.

 

Ще декілька слів про послідовність

Дитина потребує вашої послідовної поведінки, а також узгодженості ваших висловлювань і вчинків, тобто того, що ми говоримо і того, як ми чинимо.

«Мамі завжди кажи правду, негарно говорити неправду», – цей вислів ми не раз повторюємо дитині, але водночас настільки ж часто, залишаючи її під наглядом бабусі, обманюємо, щоб швидше викрутитись: «Мама незабаром повернеться», – і потім відсутні упродовж дня. «Не можна переривати мою розмову, зачекай, поки я висловлю свою думку», – так ми говоримо, дуже часто не усвідомлюючи того, що самі нерідко перериваємо дитину, коли вона розповідає нам про свої пригоди.

Ми очікуємо того, щоб дитина нас уважно слухала, коли звертаємось до неї: «Слухай мене, коли тобі говорю», – а самі думаємо про обід, майбутні покупки, незавершену роботу, коли дитина ставить нам запитання або розповідає, що з нею трапилося.

Якщо ми ставимось до дитини з любов’ю, послідовністю і турботою, які вона потребує для зростання, та надаємо їй простір для розвитку віри у власні сили та відчуття впевненості. У такий спосіб дитина вирушає в життя без остраху, не боїться вийти з родини і з радістю вливається у групу (дитсадок).

У групі вона легко встановлюватиме контакти з вихователем та іншими дітьми. Відкрито висловлюватиме свої бажання, позиції та думки.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *